Jak naprawić samochód z polisy ubezpieczeniowej sprawcy?

Brałeś udział w wypadku lub kolizji komunikacyjnej? W takim przypadku swój samochód możesz naprawić z polisy ubezpieczeniowej OC sprawcy. Do wyboru są wtedy dwie metody likwidacji szkody. Co sprawdzi się lepiej?

Sposoby likwidacji szkody komunikacyjnej

Likwidacją szkody komunikacyjnej nazywa się niezbędne czynności polegające na rekompensacie za doznane szkody. Likwidacja bazuje głównie na naprawie i wymianie części, aby doprowadzić pojazd do właściwego stanu po zdarzeniu.

Gdy samochód jest poważnie uszkodzony, ma miejsce tak zwana szkoda całkowita. Jest ona orzekana wtedy, gdy auto nie nadaje się do naprawy lub jest ona nieopłacalna, ponieważ przekracza wartość pojazdu.

Szkodę komunikacyjną z OC sprawcy można zlikwidować dwoma metodami:
– metoda kosztorysowa
– metoda bezgotówkowa

Metoda kosztorysowa

Tego rodzaju metoda wymaga przygotowania kosztorysu naprawy pojazdu – wykonuje go ubezpieczyciel na podstawie opinii rzeczoznawcy. Następnie właściciel pojazdu otrzymuje wypłatę odszkodowania na swoje konto.

W tym przypadku naprawy powypadkowe przeprowadzane są na zlecenie właściciela pojazdu, dlatego może on sam wybrać warsztat, metodę naprawy, zakupić części. Może też sam wykonać naprawę, gdy ma takie umiejętności.

Metoda bezgotówkowa

Taka naprawa z polisy odbywa się bez przekazywania gotówki. Wtedy rozliczenie odbywa się bezpośrednio pomiędzy ubezpieczycielem oraz warsztatem.

Tą metoda można wykonać naprawy blacharskie, lakiernicze, wymianę części i inne prace. Wtedy wszystkim zajmuje się warsztat, na przykład ASO marki. Dla właściciela samochodu jest to zatem wygodniejsze i często bardziej opłacalne rozwiązanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *