Jak zachować się po stłuczce drogowej?

Stłuczka drogowa może przydarzyć się każdemu kierowcy. Jak należy się po niej zachować? Oto 3 najważniejsze zasady postępowania po kolizji na drodze!

1. Sprawdzenie zdrowia uczestników zdarzenia

Jeżeli nie wiesz, jak zachować się podczas stłuczki, w pierwszej kolejności musisz pamiętać o tym, by sprawdzić, czy żadnemu z uczestników zdarzenia nic się nie stało.

Chociaż stłuczki drogowe zwykle nie powodują poważnych skutków zdrowotnych u ich uczestników, zawsze warto upewnić się, czy każdy czuje się dobrze i nie wymaga pomocy lekarskiej. Gdy jest ona konieczna, należy ją wezwać, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

2. Zabezpieczenie miejsca kolizji

W kolejnym kroku należy właściwie zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Po stłuczce mogą pozostać leżące na drodze części samochodowe, odłamki szkła, dlatego należy w miarę możliwości je usunąć.

Jeżeli usunięcie samochodów z drogi nie jest możliwe, wtedy konieczne jest oznaczenie miejsca za pomocą trójkąta ostrzegawczego.

Gdy jest to niezbędne, musi być też wezwana pomoc drogowa, która będzie mogła odholować pojazd do warsztatu, jeżeli nie może on poruszać się samodzielnie po drodze.

3. Uzgodnienie szczegółów dotyczących winy i kosztów

Gdy uczestnicy zdarzenia chcą się porozumieć w sprawie winy i kosztów, spisują oświadczenie o kolizji.

Za koszty stłuczki drogowej płaci jej sprawca ze swojej polisy OC. Wówczas pokrywa ona wydatki jak holowanie Warszawa, naprawa pojazdu, wypożyczenie auta zastępczego na czas naprawy.

Jeżeli uczestnicy zdarzenia nie mogą się porozumieć, jeden z nich jest pod wpływem alkoholu, nie chce podać swoich danych, należy zadzwonić po policję.

1 thought on “Jak zachować się po stłuczce drogowej?”

  1. Świetny wpis. Zawiera kilka podstawowych informacji i wskazówek, jak postępować po kolizji drogowej. Możesz czuć się sfrustrowany i zaniepokojony, ale ważne jest, aby zrobić krok do tyłu i ocenić sytuację. Należy spróbować ustalić przyczynę stłuczki i znaleźć sposób na jej rozwiązanie. Być może trzeba będzie porozmawiać o tym problemie z przełożonym lub inną kompetentną osobą.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *