Leasing samochodu – rodzaje i korzyści

Decydując się na leasing samochodu lub innego wyposażenia, warto zapoznać się z głównymi rodzajami leasingu oraz z ich korzyściami. Jaki leasing jest najczęściej wybierany przez firmy?

Jakie są główne rodzaje leasingu?

Leasing umożliwia finansowanie różnego rodzaju wyposażenia na korzystnych warunkach. W jego ramach leasingodawca, czyli firma leasingowa udostępnia je leasingobiorcy, czyli swojemu klientowi za określoną opłatą.  Leasing samochodowy to popularne wsparcie finansowe dla firm, stosowane w celu obniżenia kosztów zakupu pojazdu dla firm, które nie mają środków finansowych na zakup pojazdu od ręki.

Firmy leasingowe oferują swoim klientom finansowanie w różnych wariantach, dlatego może być ono wtedy dopasowane do ich wymagań.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje leasingu, a dokładnie są to:
– leasing operacyjny
– leasing finansowy

Leasing operacyjny i finansowy – czym się różnią?

Zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy umożliwiają pozyskanie pojazdu lub innego mienia, ale różnią się pod względem sposobu rozliczenia.

W obszarach jak podatki, amortyzacja oraz wykup samochodu z leasingu księgowanie odbywa się wtedy inaczej, co przekłada się również na określone korzyści dla firmy.

Leasing operacyjny

Leasing ten charakteryzuje się prostotą i niesie za sobą korzyści podatkowe. W tym wariancie leasingu jako koszt uzyskania przychodu traktuje się wpłacony czynsz inicjalny, czyli pierwszą wpłatę za mienie, a także raty leasingowe.

Jednocześnie ta forma leasingu nie pozwala na amortyzowanie środka trwałego, ponieważ pojazd nie jest wprowadzany do rejestru środków trwałych.

Jeżeli nie wiesz, jak księgować leasing samochodu, leasing operacyjny charakteryzuje się najprostszymi zasadami. Może być on z tego powodu bardzo dobrym wyborem dla osób, które samodzielnie prowadzą swoją księgowość i nie korzystają z usług księgowych.

Leasing finansowy

W porównaniu do leasingu operacyjnego ten finansowy pozwala na prowadzenie amortyzacji środka trwałego, na przykład samochodu osobowego wziętego w leasing. Poza amortyzacją koszt może także stanowić część odsetkowa raty. Opłacany czynsz inicjalny nie jest wtedy zaliczany do kosztów uzyskania przychodu, co jest kolejną różnicą między leasingiem finansowym a operacyjnym.

Przy leasingu finansowym podatek VAT opłacany jest od całej transakcji na początku, z góry. To powoduje, że nie każda firma może pozwolić sobie na skorzystanie z takiej formy leasingu.

Warto też wskazać, że leasing finansowy jest bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy okres leasingu ma być krótki, na przykład ma on trwać 1 rok.

Jaki rodzaj leasingu wybierany jest najczęściej?

Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na skorzystanie z leasingu operacyjnego. Pozwala on na pozyskanie samochodu na dłuższy okres i na korzystnych zasadach podatkowych przy leasingowaniu nowych pojazdów. Rozliczenia w ramach leasingu operacyjnego są również łatwiejsze niż w przypadku leasingu finansowego.

Aby dobrać odpowiedni leasing, warto również zapoznać się z dostępnymi wariantami ofert przygotowanymi przez różnych leasingodawców i porównać je między sobą pod kątem kosztów i warunków leasingu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *