Dobór felg wymaga uwzględnienia wielu parametrów. Wśród nich można spotkać się z oznaczeniem ET felgi. Co to jest i jak je dobrać?
ET felgi – co to jest?
Poza średnicą i szerokością felgi opisywana jest ona także innymi parametrami. Co oznacza ET felgi samochodowej?
Parametr ET, który odnosi się do niemieckiego Einpress Tiefe, tłumaczony jest jako głębokość osadzenia. Jest to wartość wyrażona w milimetrach, która dotyczy odległości znajdującej się pomiędzy płaszczyzną montażową felgi oraz jej geometrycznym środkiem, czyli inaczej płaszczyzną symetrii.
Jak odczytać ET felgi?
Informacje na temat ET felgi umieszczone są bezpośrednio na niej, a dokładnie na wewnętrznej części obręczy. Jak sprawdzić ET felgi?
Parametr ET składa się z dwóch elementów – oznaczenia ET oraz z dwóch umieszczonych za nim cyfr, przykładowo ET40 albo ET-40.
ET może mieć wartość dodatnią (bez plusa) albo ujemną (z minusem). Wartości ujemne i dodatnie felgi do aut terenowych ET co to znaczy? Wartość dodatnia oznacza, że felga jest o określoną liczbę milimetrów wsunięta w nadkole, natomiast wartość ujemna określa, jak bardzo felga jest wysunięta poza nadkole na zewnątrz.
ET felgi – jak je dobrać?
Właściwy dobór parametru ET ma duże znaczenie, dlatego należy uwzględnić go podczas kupowania felg samochodowych aluminiowych albo stalowych.
Należy wybierać obręcze samochodowe z ET wskazanym przez producenta pojazdu.
Zastosowanie obręczy o nieodpowiednio dobranym parametrze głębokości osadzenia może powodować poważne problemy podczas jazdy, na przykład uszkodzenie mechaniczne ogumienia, problemy z działaniem układu hamulcowego, zawieszenia czy trudności ze skręcaniem.