Czym skutkuje zapchany intercooler?

Wiele osób nie ma pojęcia, czym jest intercooler. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego niebezpieczny jest zapchany intercooler objawy również podamy.

Działanie intercoolera

Na początku warto wyjaśnić, że intercooler to chłodnica powietrza, która znajduje się w układzie doładowania. Intercooler schładza powietrze, które później dostaje się do cylindrów. W ten sposób można utrzymać stabilną moc, a temperatura otoczenia nie ma żadnego znaczenia. Głównym zadaniem intercoolera jest oczywiście utrzymanie optymalnej temperatury powietrza w układzie doładowania. Warto mieć na uwadze, że wyższa temperatura oznacza, że powietrze jest rzadsze. Takie powietrze jest zdecydowanie mniej kaloryczne dla silnika. Należy pamiętać, że zagrożenie stwarza nieszczelny intercooler objawy nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Trzeba podkreślić, że bardzo wysoką temperaturę ma powietrze intensywnie sprężone. Takie powietrze wpływa bardzo negatywnie na proces spalania mieszanki. Na uwagę zasługuje fakt, że intercooler zamontowany jest pomiędzy turbosprężarką a cylindrami. Jest to ostatni element układu dolotowego i nie ma zbyt dużej wytrzymałości.

Uszkodzenie intercoolera

Przez intercooler przechodzi powietrze, zanim zostanie skierowane do ssącego kolektora. Położenie intercoolera powoduje, że jest on bardzo narażony na mechaniczne uszkodzenia. Kamienie wystrzeliwane spod kół pojazdów mogą z łatwością uszkodzić intercooler. Urządzenie cechuje się jednak większą odpornością od chłodnicy płynu chłodzącego. Dosyć częstym problemem użytkowników jest także olej w intercoolerze. Nie powinieneś jednak się przejmować niewielką ilością oleju w intercoolerze. Duże ilości oleju mogą być też objawem zużycia turbosprężarki. W takiej sytuacji nie ma na co czekać, tylko od razu trzeba udać się do warsztatu. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, co to jest intercooler. Warto napewno zajrzeć jeszcze do sklepu, jak pokreślają eksperci  z rpmotorsport.pl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *