Jak obniżyć koszty magazynowania? Transport i magazyn

Brak optymalizacji magazynowej może prowadzić do zwiększenia kosztów związanych z przechowywaniem towarów. Jak zredukować wydatki związane z magazynowaniem? Oto 3 praktyczne porady dla przedsiębiorców.

1. Pełne wykorzystanie przestrzeni magazynowej

Jeżeli przestrzeń magazynowa nie jest w pełni wykorzystana, może ona generować straty. Węższe alejki, regały dopasowane do magazynowanych ładunków, wysokie składowanie – to wszystko przekłada się na lepsze zagospodarowanie przestrzeni, więc można przechowywać w niej więcej towarów, a tym samym redukować koszty.

Również bardzo pomocna może być optymalizacja opakowań produktów. Odpowiednio zaprojektowane opakowania usprawniają ich przechowywanie i jednocześnie mogą zapewnić właściwe zabezpieczenie dla swojej zawartości.

2. Optymalizacja transportu

Kolejnym sposobem, aby zmniejszyć koszty związane z magazynowaniem, jest właściwe rozplanowany transport do magazynu firmy. Optymalizacja transportu pośrednio przekłada się na niższe wydatki związane z przechowywaniem ładunków oraz redukcję ogólnych kosztów firmowych.

Należy zadbać o to, aby droga dojazdowa do magazynu była jak najkrótsza, a dzięki temu dowóz towarów nie generował wysokich wydatków. Dodatkowe oszczędności daje grupowanie ładunków i projektowanie tras tak, aby podczas jednego przejazdu zarówno odbierać, jak i dostarczać towar.

3. Usprawnienie gospodarki magazynowej przez system WMS

Aby koszty były jeszcze niższe, warto zadbać o sprawnie działającą gospodarkę magazynową. Bardzo dobrą decyzją będzie wdrożenie systemu magazynowego (WMS).

Odpowiednio dopasowany do potrzeb firmy program do zarządzania magazynem nie tylko zredukuje czas potrzebny do prowadzenia prac magazynowych, lecz także pomoże w zmniejszeniu niepotrzebnych zapasów oraz usprawni procesy składania zamówień na nowe towary.

Nowoczesny program magazynowy współpracuje również z urządzeniami magazynowymi jak kolektory danych, czytniki kodów, drukarki etykiet, drukarki fiskalne, a także ze smartfonami z dedykowanymi aplikacjami, które mogą przemienić zwykły telefon w kolektor danych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *