Jak zdać egzamin na prawo jazdy? 10 porad, z którymi zaliczysz teorię i praktykę za pierwszym razem

Według danych dostarczanych przez WORD-y zdawalność egzaminów teoretycznych na prawo jazdy kategorii B wynosi średnio 50-60 proc., natomiast praktycznych 30-35 proc. Jeżeli chcesz zdać egzamin za pierwszym razem, sprawdź te porady!

Jak zaliczyć egzamin na prawo jazdy?

Zaliczenie egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy to dla wielu osób powód do sporego stresu. Oto 10 porad, jak zdać egzamin na prawo jazdy nawet za pierwszym razem:

1.Wybierz polecaną szkołę nauki jazdy, która ma wiele pozytywnych opinii i wysoką zdawalność.
2. Podczas nauki umawiaj się na jazdy z różnymi instruktorami.
3. Skorzystaj ze specjalnych serwisów online lub aplikacji z testami, aby ćwiczyć swoją wiedzę do egzaminu teoretycznego.
4. Zawsze oglądaj filmy przy pytaniach do końca – często pod koniec filmu pojawia się najważniejsza scena, której dotyczy pytanie.
5. Jeżeli jakieś manewry sprawiają Ci trudności, poproś instruktora o to, aby wyjaśnił je jeszcze raz i powtórz je podczas jazd. W razie problemów możesz wykupić jazdy doszkalające, ponieważ dla niektórych osób standardowe 30 godzin to za mało.
6. Pooglądaj w internecie filmy przedstawiające trasy egzaminacyjne przygotowane przez szkoły nauki jazdy – dzięki nim możesz oswoić się z trasami i uzyskać wartościowe wskazówki dotyczące poruszania się w problematycznych miejscach.
7. Wybierz taką godzinę zdawania egzaminu praktycznego, która przypada pomiędzy godzinami porannego i popołudniowego ruchu.
8. Na egzamin przyjdź przynajmniej z półgodzinnym wyprzedzeniem – zostawienie wszystkiego na ostatni moment może być powodem nadmiernego stresu.
9. Na placu egzaminacyjnym i podczas jazdy w mieście z egzaminatorem nigdy się nie spiesz.
10. W trakcie jazdy zawsze przestrzegaj ograniczeń prędkości.

Co wtedy, gdy nie zdasz egzaminu na prawo jazdy?

Nie poddawaj się! Brak zaliczenia egzaminu teoretycznego lub praktycznego może zdarzyć się każdemu. Najczęściej przyczyną jest stres, a przez to gorsza koncentracja na egzaminie prawa jazdy sprzyjająca popełnianiu błędów. Egzamin to całkowicie nowa sytuacja, która może powodować duże napięcie nerwowe, dlatego drugie podejście zwykle jest już mniej stresujące.

Jeżeli problemem okazał się egzamin teoretyczny, poświęć więcej czasu na naukę. Zapisz pytania, które sprawiły Ci najwięcej trudności, aby potem do nich powrócić i zapamiętać prawidłowe odpowiedzi.

Gdy uważasz, że Twoja technika jazdy wymaga doszlifowania, zapisz się na jazdy doszkalające. Możesz wykupić je w swojej szkole nauki jazdy. Już dwie lub trzy dodatkowe godziny mogą podnieść Twoje szanse na egzaminie praktycznym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *