Wystarczy moment, by uszkodzić samochód podczas otwierania drzwi lub parkowania. Jest jednak prosty sposób, aby temu zapobiec – odbojniki samochodowe.
Czym są odbojniki samochodowe?
Odboje lub odbojniki samochodowe służą do zabezpieczania samochodów przed uszkodzeniami, między innymi zarysowaniem, wgnieceniem czy pęknięciem.
Do czego służą odbojniki? Zadaniem tych elementów jest pochłanianie siły uderzenia, a przez to ochrona przed zniszczeniem karoserii oraz innych elementów pojazdu, na przykład krawędzi drzwi, lusterek, maski albo bagażnika auta.
Rodzaje odbojników – do drzwi i pomieszczeń
Odbojniki można podzielić na dwie główne kategorie, czyli na odbojniki do drzwi i pomieszczeń. Dostępne są też odbojniki samochodowe w innych wariantach, w zależności do tego, jakie elementy pojazdu chce się zabezpieczyć.
Odbojniki można podzielić na:
– Odbojniki do drzwi samochodowych – umieszczane są na drzwiach pojazdu, głównie na ich narożnikach i na rantach. Można również zakupić odblaskowe odbojniki na drzwi.
– Odbojniki na ścianę garażu – umieszczane są na ścianie pomieszczenia, mogą zapewnić ochronę podczas otwierania drzwi, parkowania przodem albo tyłem. Najczęściej mają formę maty albo szerokiej taśmy.
– Odbojniki gumowe – określane jako dojazdowe, rampowe, mają postać gumowego elementu. Na ogół umieszczane są one na ścianach, słupach, przy rampach, dokach załadunkowych, bramach.
– Ograniczniki, stopery – stosowane na podłożu, pozwalają na prawidłowe zaparkowanie samochodu.
Jak zamontować odbojnik samochodowy?
Zamontowanie odbojników samochodowych nie jest skomplikowane i najczęściej nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi.
Odbojniki do drzwi i pomieszczeń najczęściej montowane są za pomocą taśm samoprzylepnych, dlatego można od razu zamocować je w konkretnym miejscu. Odbojniki gumowe o większym ciężarze wymagają już montażu za pomocą wkrętów.
Odbojniki samochdowe 0/1